Paieška

Lyginamoji centralizuotų ir decentralizuotų vėdinimo sistemų su šilumos rekuperacija analizė.

Patalpų vėdinimo poreikis žmogaus gyvybei ir sveikatai

Visi žinome, kad žmogaus gyvybei reikalingas oras. Tiksliau, grynas, praturtintas deguonimi, savo sudėtyje turintis kuo mažiau kenksmingų elementų, turinčių įtakos sveikatai.

Taip pat neginčijama, kad be oro žmogus gali gyventi mažiau laiko nei be šviesos, maisto ar vandens. Didžiulį vaidmenį žmogaus gyvenime užima ne tik oras, jo kiekis, bet ir kokybinė sudėtis, turinti tam tikras deguonies, azoto ir kitų elementų proporcijas, taip pat vandens garai.

Gyvenimo metu mes kvėpuojame oru, per plaučius sugerdami deguonį ir kitus elementus ir iškvėpdami jį kitais junginiais, kur vyrauja anglies dioksidas. Be to, žmogaus kūnas tam tikru kiekiu gali išskirti šilumą, drėgmę, o kitos dujos, garai, dulkės, dūmai, įvairūs aerozoliai ir kvapai taip pat gali būti įvairių jo veiklos rūšių produktai. Esant tam tikram kambario sandarumui, minėtas išmetimas gali pasiekti kenksmingą ir pavojingą jame esančių žmonių sveikatai vertę. Be to, padidėjusi garų koncentracija ore, t. y. santykinė oro drėgmė, sukelia kondensaciją ant langų, palangių ir net sienų ir dėl to vystosi įvairios kenksmingos bakterijos ir grybeliai. Norint ore ištirpinti kenksmingas medžiagas ir drėgmę iki priimtinos koncentracijos, reikalinga ventiliacija, tai yra, gryno oro pritekėjimas į patalpą ir užteršto  pašalinimas.

Tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos įrenginys  ir veikimo principas
Tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos užduotis yra užtikrinti nuolatinius oro mainus tiekiant į patalpą šviežią, išvalytą orą iš kurio yra pašalinamos atliekos, bei užterštumas. Be to, eksploatavimo metu, rekuperatoriaus dėka yra kaupiama nemaža dalis kambaryje sukauptos šilumos, kas užtikrina aukštą šildymo efektyvumą ir sumažina šildymo sąnaudas.
Veikimo principas yra toks.
Šviežias išorinis oras, tiekiamas į kanalą, prieš tai jį išvalius filtrais, ir gaunant iš šilumokaičio šilumą. Be to, jis yra paskirstomas visose patalpose tiek, kiek pagal paskaičiavimus jo reikia. Tuo pačiu metu iš patalpos pašalinamas panaudotas, užterštas oras užtikrinantis slėgio balansą. Taigi kambariuose nuolat keičiasi oras.

Centralizuoto tiekimo ir išmetimo vėdinimo sistemos su šilumos atgavimu aprašymas.


Sistemos pagrindas yra ventiliacijos įrenginys, kuriame yra ventiliatoriai, šilumokaitis – šilumos rekuperatorius, valdymo įtaisai, filtrai ir kt.

Kiekviename namo kambaryje turėtų būti įrengtas išmetimo arba priverstinio oro kanalas, skirtas priverstinei ventiliacijai. Kai kuriais atvejais abu kanalai yra įrengti kambaryje.

Iš priverstinio vėdinimo įrenginio PVĮ grynas oras iš gatvės per tiekimo kanalus patenka į namo gyvenamuosius kambarius. Toliau oras patenka į pagalbines patalpas – virtuvę, vonios kambarius, persirengimo kambarius ir kitus. Iš buitinių patalpų oras pro išmetimo kanalus grįžta atgal į PVĮ bloką. Priverstinės ventiliacijos sistemai iš namo patalpų tinka du oro kanalai. Šviežias oras iš gatvės per oro įsiurbimo angą patenka į ventiliacijos bloką PVĮ, o iš ten per tiekiamo oro kanalus į namo patalpas. Toliau per pernešimo angas kambarių duryse oras juda į pagalbines patalpas – virtuvę, vonios kambarius, persirengimo kambarius. Iš buitinių patalpų išmetamas oras per išmetamo oro kanalus grąžinamas į PVĮ bloką.


Žiemą du oro srautai, šilti iš kambarių ir šalti iš gatvės, susitinka (bet nesimaišo) šilumokaityje – PVĮ įrenginio rekuperatoriuje. Šiltas išmetamas oras skleidžia šilumą orui, patenkančiam į namus. Į patalpas patenka šviežias šildomas oras. Šilumos rekuperatorius sutaupo iki 25% namo šildymui sunaudojamos energijos, palyginti su sistema be šilumos rekuperatoriaus. Vėdinimo įrenginyje, kaip taisyklė, yra įrengti įvairūs oro paruošimo įtaisai. Filtrai valo orą nuo dulkių, augalų alergenų, žiedadulkių, vabzdžių. Į namus tiekiamas oras gali būti drėkinamas, šildomas, vėsinamas.

Priverstinio vėdinimo sistemos su šilumos rekuperatoriumi išlaidos yra bent 4–5 kartus mažesnės nei centralizuotos vėdinimo sistemos įrengimo išlaidos. Brangiausias sistemos elementas yra rekuperacijos blokas. Priverstinė sistema nuolat naudoja elektros energiją ventiliatoriams valdyti. Būtinos išlaidos periodinio filtro pakeitimui ir valymui, bei vamzdynų dezinfekcijai.

Tiekimo ir išmetimo rekuperacinės sistemos įrenginį sudaro šios dalys:

1. Oro įsiurbimo grotelės,

2. Oro vožtuvai,

3. Oro filtrai,

4. Įrenginys, jungiantis du srautus su įeinančiu ir išeinančiu oru,

5. Rekuperacinės kameros,

6. Ortakiai ir jų jungiamosios detalės,

7. Ventiliatoriai priverstinei dviejų oro srautų cirkuliacijai,

8. Oro difuzoriai,

9. Oro šildytuvas papildomam tiekiamo oro šildymui.

10. Garso slopintuvas,

11. Automatika ir reguliavimo sistema.

Decentralizuotos tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos su šilumos atgavimu aprašymas.

Decentralizuota tiekiamo ir išmetamo vėdinimo sistema su šilumos atgavimu (rekuperatorius) – tai ventiliacijos įrenginys patalpoms.

Teleskopinis ortakis montuojamas tiesiai iš kambario į išorinę pastato sieną į iš anksto paruoštą skylę, kurios skersmuo yra nuo 100 iki 160 mm.

Veikimo proceso metu sistema siurbia į patalpą švarų atmosferos orą ir išmeta iš patalpos užterštą orą, kurio ciklas yra 90 sekundžių išleidimui ir 90 sekundžių įleidimui. Šaltu paros metu šiltas oras, išeinantis iš patalpų į lauką, patenka į šilumokaitį, kur jis didžiąją dalį šilumos atiduoda šaltam orui, patenkančiam į patalpą. Tai žymiai sumažina šilumos nuostolius ir lemia energijos taupymą. Vasarą vėsesnis kambario oras sumažina įleidžiamo oro temperatūrą šilumokaityje ir užtikrina ekonomiškesnį oro kondicionieriaus darbą. Sistemoje naudojamas keramikinis šilumokaitis (rekuperatorius), kuris pasižymi dideliu efektyvumu – daugiau nei 80%.

Į decentralizuotą sistemą įeina:

1. Išorinės apsauginės grotelės – susideda iš korpuso, grotelių tinklo, kurios apsaugo sistemą nuo drėgmės, net esant stipriam lietui.

2. Teleskopinis oro latakas – leidžia sureguliuoti prietaiso ilgį atsižvelgiant į sienos storį.

3. Išmetimo ventiliatorius – penkių greičių, leidžiantis srauto greitį reguliuoti nuo 30 m³/h iki 120 m³/h dienos režimu.

4. Filtras:

– Aktyvuotos anglies filtras – garantuoja gryno oro srautą net labai užterštuose miesto ir pramonės rajonuose. Jis valo orą nuo kvapų, dulkių, bakterijų, suodžių, automobilių išmetamųjų dujų ir kt.

5. Rekuperatorius (šilumokaitis) – padeda žymiai sumažinti temperatūros nuostolius patalpų ventiliacijos metu.

6. 500 W šildytuvas – ekonomiškas, skirtas impulsiniam darbui. Palaiko oro, patenkančio į kambarį, temperatūrą nuo 17 iki 23C.

7. Penkių greičių pūtimo ventiliatorius leidžia reguliuoti oro srautą nuo 30 m³/h iki 120 m³/h dienos metu. Naudojamas švariam orui siurbti iš išorės į vidų.

8. Valdymo blokas:

8.1. Šiluminis saugiklis – apsaugo sistemą nuo perkaitimo.

8.2. Termostatas – kontroliuoja šildytuvą ir užtikrina oro, patenkančio į patalpą, temperatūrą nuo 17 – 23C.

8.3. Drėgmės jutiklis – įjungia oro ištraukiamąją ventiliaciją, kai drėgmė viršija 75%.

8.4. Jonizatorius – prisotina orą neigiamais jonais. Pašalina specifinius ir nemalonius kvapus. Naikina mikroorganizmus. Neleidžia formuotis grybeliui ir pelėsiui.

9. Dekoratyvinės grotelės – neužima vietos patalpoje, gali būti dažomos skirtingomis spalvomis.

Lyginamoji centralizuotos ir decentralizuotos vėdinimo sistemos analizė.

Technologinės pažangos dėka neseniai buvo sukurtos vis efektyvesnės ir kompaktiškesnės vėdinimo sistemos. Šiuolaikiniai inžineriniai sprendimai leidžia pasiekti pilnaverčius oro mainus patalpose naudojant kompaktiškus, energiją taupančius ir patikimus prietaisus. Tai ypač kalbama apie kambarius iki 100 kv.m.

Mini rekuperacinių sistemų naudojimo patirtis ir praktiniai tyrimai parodė daugybę šių prietaisų pranašumų, palyginti su didelių gabaritų ir daug energijos reikalaujančiomis centralizuotomis sistemomis.

Palyginimo lentelė:

Išvada :

Remiantis tuo, kas išdėstyta, decentralizuotų vėdinimo sistemų įrengimas yra ekonomiškesnis ir efektyvesnis būdas užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą.

© 2020 antipelesis.lt · Svetainės medžiagų kopijavimas be leidimo yra draudžiamas.
Dizainas: GoodwinPress.ru

Facebook
Facebook
Instagram