Paieška

Kuom pavojingi pelėsiai ir kitų rūšių grybeliai

Daugelis pelėsių rūšių daro didelę žalą žmogaus organizmui, kai kurios rūšys yra mirtinos. Reikėtų prisiminti, kad pelėsiai yra visur: ore, kuriuo kvėpuojame, namuose, kuriuose mes gyvename, viešosiose vietose, bibliotekose, parduotuvėse ir t.t.
Tarp ligų, kurias sukelia pelėsiai, išskiriamos kelios pagrindinės grupės: onkologinės, alerginės, dermatologinės ir plaučių ligos.

Alerginės:

Dažniausiai patekę į kūną per kvėpavimo sistemą, kvėpavimo takuose pasireiškia alerginė reakcija. Bet taip pat pelėsiniai alergenai veikia akis. Ligos pradžioje alergija pelėsiui yra lengvai supainiojama su peršalimu, kadangi prasideda nedidelė sloga, sunkėja kvėpavimas, atsiranda čiaudulys, sinusitas, kosulys, skrepliai.
Vėlyvoje stadijoje žmogui pradeda pernelyg ašaroti akys, prasideda akių uždegimas. Žmonėms, sergantiems bronchinę astma, pelėsis skatina ligos sustiprėjimą.

Onkologinės:

Pelėsiniai grybai gamina nuodus, tarp kurių yra vienas iš pavojingiausių toksinų – aflatoksinas. Aflatoksinai labai greitai įsiskverbia į produktą. Jie neturi nei skonio, nei kvapo, bet yra labai toksiški. Tik 2 μg dozė kilogramui kūno svorio gali sukelti sisteminę ligą – aflatoksikozę.
Aflatoksinai kaupiasi kepenyse ir skatina navikų atsiradimą, provokuoja ląstelių mutacijas. Pastebimas aflatoksinų imuninės – depresijos poveikis – bendras organizmo apsauginių jėgų sumažėjimas. Jų įtakos dėka, pastebimi patologiniai ląstelių pokyčiai.

Plaučių ligos:

Aspergiliozė – klinikiniame procese yra labai panašus į tuberkuliozę, todėl jis vadinamas – pseudotuberkulioze. Aspergillus sporos gali prasiskverbti į bronchos gleivinę, sudygti ir sukelti endobronchitą su gleivinės ekspresija.

Pelėsinių sporų poveikis taip pat gali sukelti kandidozę, aktinomikozę.

Dermatologinės ligos:

Dermatozė, egzema, dermatomikozė, aktinomikozė – tai nepilnas odos ligų sąrašas, kurias sukelia pelėsiai.

Žmogaus sveikatai, pelėsis kenkia:

  • tiesiogiai per odą;
  • naudojant pelėsinį maistą;
  • per kvėpavimo ir kraujotakos sistemą.

Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir žmonės su susilpnėjusia imunine sistema dėl ligos, chemoterapijos dėl antibiotikų vartojimo ir t.t, yra ypač jautrūs sunkioms ligoms po grybelių užteršimo.

Diagnozuoti alergiją pelėsiui galima įvairiose laborotorijose ir daugeliuose alergologijos centruose.

© 2019 antipelesis.lt · Svetainės medžiagų kopijavimas be leidimo yra draudžiamas.
Dizainas: GoodwinPress.ru