Paieška

KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI

1. Kas yra pelėsis? Koks jis būna?

Pelėsis yra įprastas grybelio pavadinimas. Grybai (iš lotynų grybelių arba Mycota) – ypatinga gyvybės forma, gyvūnijos karalystė, vienijanti organizmus, jungiančius kai kuriuos augalų ir gyvūnų požymius. Grybai yra viena didžiausių ir pačių įvairiausių gyvų organizmų grupių, atsiradusi daugiau nei prieš milijardą metų ir pamažu tapusi neatsiejama visų vandens ir sausumos ekosistemų dalimi. Grybų yra apie 100 tūkstančių rūšių. Remiantis šiuolaikinėmis prognozėmis, Žemėje yra daugiau nei 1 500 000 grybų rūšių, tačiau mokslininkai aprašė tik 5% rušių. Grybų biologinė ir ekologinė įvairovė yra labai didelė. Jų yra visose biologinėse nišose – vandenyje, sausumoje ir ore. Jie vaidina svarbų vaidmenį biosferoje, skleisdami visų rūšių organines medžiagas. Žmonės daugelį rūšių grybų aktyviai naudoja maistui, buities ir medicinos reikmėms.

2. Kas yra pelėsiniai grybeliai?

Pelėsiniai grybeliai, arba pelėsis – įvairūs su mikromicitais susiję grybeliai ((iš graikų k. mikros – maži, o mykes – grybas) – mikroskopinio dydžio grybai ir į grybus panašūs organizmai).

Pelėsis būna:

  • pelėsinis (auga ant akmens, betono, dažų), mėlynasis grybelis (auga ant medžio pluoštės);
  • puvinio grybelis (bakterinis, baltasis, rudasis puvinys, augantis ant medžio);
  • mielės (ant maisto).

Pelėsiniai grybeliai – grybeliai, kurie sudaro būdingą apnašą (pelėsį) ant maisto, vaisių, augalų nuosėdų, tapetų, odos ir kitų objektų, priklauso skirtingoms sistemingoms grybų grupėms.

3. Pelėsio priežastys. Kas turi įtakos pelėsio augimui?

Pagrindinės pelėsio atsiradimo priežastys yra šios sąlygos – temperatūra plius 20 ° C ir santykinė oro drėgmė virš 65%. Prasti oro mainai palaiko grybelio augimą. Taip pat, pelėsis mėgsta nešvarumus. Kuo nešvaresni namai, tuo daugiau bakterijų, o kuo daugiau bakterijų, tuo daugiau grybų. Pelėsiai dauginasi kambario temperatūroje, esant didelei drėgmei ir neefektyviai vėdinant daug medžiagų ir dangų, naudojamų patalpose, įskaitant betoną, tinką, medį, plastiką, gumą, linoleumo audinį, dažytus paviršius, kilimus, knygas ir kt. Gėlių vazonuose susidaro palankios sąlygos pelėsiui vystytis. Mikrosporos gali kilti iš drėgnų rūsių. Pelėsis yra aktyviausias rudenį, kadangi yra susijęs su augalijos skilimu.

4. Kokios yra pagrindinės pelėsio vystymosi sąlygos ir priežastys?

Pirma svarbi pelėsio vystymosi priežastis yra drėgmė. Visos mus supančios medžiagos skiriasi laipsniu, tačiau jose yra drėgmės, o grybeliai ir pelėsiai be drėgmės paprasčiausiai neišgyventų. Drėgmė susidaro dėl kondensacijos dėl temperatūros skirtumo tarp paviršiaus ir šalia jo esančio oro. Drėgmė nusėda ant sienų paviršiaus mažų lašelių pavidalu, šis reiškinys aiškiai matomas vonios kambaryje, kur dažnai pasitaiko kondensato atsiradimas. Akivaizdu, kad tokiais atvejais neišvengiamas pelėsio atsiradimas. Naujuose projektuose būtinai būna drėgmės, ji gali kauptis statybinių medžiagų gamybos stadijoje ir statybų metu. Tam gali padėti prastas oro pasikeitimas kambariuose ir nuotėkiai iš viršutinių kaimynų bei vandens tekėjimas iš čiaupų – visa tai sudaro palankias sąlygas augti pelėsiui. Antroji pelėsio vystymosi sąlyga yra temperatūra. Esant žemai temperatūrai, pelėsis jaučiasi gana gerai. Jis nesudaro naujų sporų, bet ir pats nemiršta. Kai temperatūra pakyla, pelėsis atsibunda ir vėl pradeda aktyviai gyventi. Aukšta temperatūra gali sunaikinti pelėsį, tačiau tam reikia 1-2 valandas palaikyti plius 100 laipsnių temperatūrą.

5. Kur atsiranda pelėsis ir ką jis valgo?

Pelėsis yra paplitęs beveik visur. Jis randamas tiek žmogaus namuose, tiek išorinėje aplinkoje. Pelėsis supa mus visur, būdamas neatsiejamas mūsų planetos egzistavimo ir gyvenimo dalimi. Pelėsis visada yra su mumis, net jei jo nematome ir nejaučiame. Pelėsis ne tik nemiršta erdvėje, bet ir auga ten. Branduolinės avarijos vietoje netoli Černobylio pelėsis išaugo į spalvingus dažus. Pelėsis nebijo radiacijos.

Kaip pelėsis „maitinasi“?
Skirtingai nuo žmonių ir gyvūnų, kurie pirmiausia praryja maistą, o paskui jį virškina, pelėsiuose dažnai viskas vyksta atvirkščiai. Jei organinių molekulių yra per daug arba jų sudėtis labai sudėtinga, pelėsiai išskiria virškinimo fermentus, kurie skaido molekules į paprastesnius, lengvai virškinamus junginius. Kadangi pelėsiai negali judėti ieškodami maisto, jie turi gyventi pačiame maiste. Kitaip tariant, pelėsiai patys nesugeba gaminti maisto sau – kaip tai daro žalieji augalai, todėl mokslininkai jį priskiria paprasčiausiems grybelių parazitams.

6. Kaip pelėsis veikia žmogaus gyvenimą? Kuo pavojingas pelėsis?

Žmonės ilgą laiką manė, kad pelėsis yra visiškai nekenksmingas. Deja, taip nėra. Miestų gyventojai 50–70% laiko praleidžia butuose, o uždarose patalpose, įskaitant darbo vietas, praleidžia iki 80–90% laiko. Per tą laiką kambario oras filtruojamas per kvėpavimo takus ir, jei jame yra daug mikroorganizmų, jie nusėda ant plaučių (o pelėsio ląstelės gali prasiskverbti giliai į plaučių audinį), sukeldamos įvairias skausmingas ligas.

7. Kaip plinta pelėsis?

Pelėsis plinta oru mikroskopinių sporų – sėklų pavidalu. Kai jis patenka į šlapią paviršių, jis sudygsta pačiais geriausiais siūlais (grybiena). Tai, kas atsiranda mūsų gaminiuose, priskiriamas kenksmingam pelėsiui. Pelėsio ypatybė yra tai, kad jame yra daugybė sporų, kurios pasiskirsto visame produkte.

Pelėsio kūno pagrindas yra grybiena, arba grybiena, kuri yra plonų išsišakojančių gijų arba hifų sistema, esanti substrato paviršiuje, kuriame gyvena grybelis, arba jo viduje.

8. Kas sukelia pelėsį ir ar yra pavojus sveikatai?

Grybelinės sporos yra beveik bet kurioje patalpoje, esant palankioms sąlygoms (prasta ventiliacija, didelė drėgmė, pratekėjimai ir kt.), jų skaičius pradeda augti. Ilgai kontaktuojant, sporos gali sukelti įvairias ligas.

9. Kodėl ant buto sienų atsiranda pelėsis?

Pagrindine juodojo pelėsio atsiradimo priežastimi buto sienose laikomas drėgmės perteklius, kuris yra prasto vėdinimo pasekmė, todėl pagrindinis veiksmas kovojant su parazitais turėtų būti užtikrintas optimalus oro cirkuliavimas kambaryje.

Dažnai pelėsio grybelių priežastimi tampa šalčio tiltai ar išoriniai nuotėkiai.

Veiksmingiausias būdas kovoti su pelėsiu yra mini rekuperacinių sistemų įrengimas.

10. Kodėl vonios kambaryje atsiranda pelėsis?

Pirma, reikia nepamiršti, kad vonios kambarys dažniausiai yra drėgniausia vieta bute, taip pat vieta, kurioje dažnai keičiasi temperatūra.  Silpna ventiliacija yra bene labiausiai paplitusi pelėsio priežastis vonios kambaryje.

Patikrinkite ventiliacijos trauką. Tokiu atveju problemą galima išspręsti pasitelkiant galingą  ventiliatorių. Papildomai stenkitės nepalikti vonios kambario drėgno: nuvalykite plyteles, sienas po dušu ir pabandykite išdžiovinti rankšluosčius ir kempines kituose kambariuose. Jei vonios kambaryje, kaip ir visame bute, nėra drėgmės, o grybelinės dėmės buvo aptiktos tik ant vienos iš vonios sienų, tada pelėsio atsiradimo priežastis greičiausiai buvo vandens šachtos nutekėjimas. Susidūrę su šia problema, turite susisiekti su Jūsų namus aptarnaujančia įmone.

11. Kodėl tarp plytelių vonios kambaryje juoduoja sandariklis?

Juodoji spalva, kurią matome ant sandariklio, yra sudygusio pelėsio grybiena. Jam daug lengviau vystytis ant minkštų paviršių nei ant keramikinių plytelių. Be to, vonios kambariuose naudojamas silikonas yra labai gera medžiaga mikroorganizmams.

12. Kodėl sunku ištrinti juodas nuosėdas ant silikono sandariklių ir plytelių?

Kadangi šios medžiagos yra gera maistinė terpė pelėsiui, grybiena pakankamai giliai įsiskverbia į medžiagą.

Yra medžiagų, kurios slopina pelėsių augimą. Patikimiausias būdas yra pakeisti seną medžiagą priešgrybeliniais junginiais.

13. Kodėl buto kampuose dažnai atsiranda pelėsis?

Išorinių sienų kampai dažniausiai pažeidžiami pelėsiu dėl pažeistos išorinių sienų šilumos izoliacijos. Ši problema ypač dažna senuose skydinių pastatuose: laikui bėgant juose atsiranda įtrūkimų. Dėl to atsiranda vadinamieji šalčio tiltai (temperatūros tiltai). Šį reiškinį lemia tai, kad šiltas oras iš kambario, susitinkančio su šaltu lauke, sudaro rasos tašką, tai yra, drėgmės lašą. Ir kaip žinoma, geriausia pelėsio augimo sąlyga yra drėgnos vietos.

© 2020 antipelesis.lt · Svetainės medžiagų kopijavimas be leidimo yra draudžiamas.
Dizainas: GoodwinPress.ru

Facebook
Facebook
Instagram